Wnętrza
Biurko komputerowe w firmie – jak wybrać, aby komfort pracy był jak najwyższy

Biurko komputerowe w firmie – jak wybrać, aby komfort pracy był jak najwyższy

Biurko komputerowe w firmie to inwestycja. Stanowi ono bowiem element miejsca pracy pracownika. My sami możemy być tym pracownikiem, ktoś inny może być tym pracownikiem, jak również pracownik działający przy biurku komputerowym może być podmiotem zbiorowym. Do takiej sytuacji dochodzi w rożnych trybach zmianowych oraz wtedy, kiedy daną pracę wykonuje ad hoc więcej osób i mogą się dowolnie zmieniać na stanowisku pracy. Sporym utrudnieniem przy podejmowaniu konkretnych decyzji jest zawsze to, że każda firma jest inna i nawet jedno biuro rachunkowe nie będzie takie samo, jak inne biuro rachunkowe, przez za każdym razem konieczne jest uwzględnianie przy swoim wyborze specyfikacji danego przedsiębiorstwa i jego szczególnych potrzeb.

Biurko komputerowe to także po prostu biurko

Na samym początku trzeba zauważyć, że biurko komputerowe w firmie to także po prostu biurko, więc stosować do niego należy trze te wszystkie zasady ogólne, które wykorzystujemy przy wyborze każdego innego biurka sprowadzanego do naszego miejsca pracy. Oznacza to w pierwszej kolejności konieczność dbania o jego odpowiedni koszt, dopasowany do realnych potrzeb i możliwości firmy, jak również ogranicza nas w kwestii estetyki. Biurka, które będą wystawione na oko klienta czy gościa muszą odnosić się do zasad identyfikacji wizualnej firmy i po prostu ładnie się prezentować. Z kolei biurka schowane w backoffice mogą być po prostu użyteczne. Jak na wyposażenie firmy przystało, biurko komputerowe powinno być też wytrzymałe i należy raczej unikać sytuacji, kiedy dane rozwiązanie jest bardzo efektowne, lecz przez szybkie zużycie i drobne uszkodzenia szybko przestanie być atrakcyjne. Przy zakupie można rozważać też opcje poleasingowe.

Jeden pracownik czy jedno miejsce pracy?

Pierwszy element, jaki musimy rozpatrzeć już bezpośrednio pod kątem biurka komputerowego to fakt, czy biurko będzie wykorzystywane przez jedną osobę cały czas w taki sam sposób, czy przez wiele osób o różnej charakterystyce i przy wykonywaniu różnej pracy lub przynajmniej tej samej pracy na różne sposoby. Jest to istotne, ponieważ idealne dopasowanie biurka do pracownika nie będzie możliwe, kiedy pracownik będzie się zmieniał, przez co w większej kolejności stawiać trzeba będzie na rozwiązania uniwersalne, w tym na opcje pozwalające na regulację ustawień biurka. Chociażby w kwestii ustawienia (wysokości) jego blatu roboczego. Biurka uniwersalne powinny dawać więcej możliwości, nawet jeśli nie zawsze są one wykorzystywane. Biurka specjalistyczne dla jednego pracownika wykonującego określone zadanie powinny być z kolei idealnie skrojone do jego potrzeb.

naprawia gość komputer

Dobra organizacja sprzętu

Jeśli firma opiera się o komputery przenośne, biurka powinny oferować duży blat z możliwością ustawienia stacji dokujących, ale nie oznacza to, że można zapomnieć o szufladzie na klasyczna klawiaturę i miejscu na mysz. Zadokowane urządzenia przenośne zazwyczaj zyskują na użyteczności, kiedy podłączy się do nich tradycyjne peryferia i warto jest to robić. Z kolei tradycyjne komputery to plątanina kabli. Biurko powinno nimi odpowiednio zarządzać poprzez z góry przygotowane odpowiednie opcje. Nowoczesne rozwiązania bezprzewodowe nie są tutaj żadnym alibi, ponieważ wielu rzeczy nie da się wykorzystywać bezprzewodowo, a do tego nie zawsze się to opłaca. Rozwiązania bezprzewodowe bywają równocześnie droższe, mniej wytrzymałe i mniej funkcjonalne od rozwiązań tradycyjnych, więc ich stosowanie w miejscu pracy wcale nie musi być pomysłem optymalnym.

Półki, szuflady i schowki

Kwestia wszelkiego rodzaju schowków, szuflad i narzędzi do organizowania dodatkowych przyborów w czasie pracy jest bardzo mocno zależna od tego, jaka dokładnie praca będzie wykonywana przy danym biurku. Jeśli jest to praca biurowa w ujęciu tradycyjnym, polegająca na przerzucaniu i stemplowaniu ogromnych ilości dokumentów papierowych, oczywistym będzie, że nasze biurko komputerowe, podobnie jak biurko klasyczne, będzie potrzebowało ogromnej ilości różnego rodzaju schowków. Jeśli jednak dokumenty, z którymi się będzie pracowało, najczęściej będą miały format PDF, zagracanie miejsca pracy dodatkowymi elementami będzie zupełnie niepotrzebne, a jeśli ktoś raz do roku będzie miał potrzebę skorzystania z taśmy klejącej, pójdzie sobie po nią gdzieś indziej. Nie musi jej mieć przy sobie.

Ergonomia ponad wszystko

Biurko komputerowe należy rozumieć przede wszystkim nie jako miejsce ustawienia komputera, chociaż o te elementy też trzeba zadbać, ale jako miejsce pracy przy komputerze. Jeśli biurko będzie z jakiegokolwiek powodu niewygodne dla pracownika, zazwyczaj w czasie od 3 do 4 godzin zacznie ono negatywnie wpływać na jakość wykonywanej przez niego pracy, jak również będzie powodować zmęczenie psychiczne. Uniknąć tego można tylko wtedy, jeśli biurko daje gwarancję, że wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy z komputerem są zrealizowane, co oznacza także wybór odpowiedniego krzesła do pracy przy takim biurku. Biurko komputerowe jest częścią szerszego systemu, częścią stanowiska komputerowego, i właśnie w takim kontekście należy rozpatrywać nasz zakup biurka komputerowego. Estetyka nigdy nie może być tutaj absolutnym priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *