Cichy i czysty komputer. Jak o niego zadbać?

czyszczenie monitora

Komputer jest narzędziem pracy, o które należy dbać jak o każde inne narzędzie aby móc długo cieszyć się z jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak bardzo ważne jest aby zdawać sobie sprawę, że zakup komputera nie powinien być tylko potrzebą jego posiadania, która po jego zakupie wiążę się z korzyściami, jakie odnosimy się wraz z jego nabyciem oraz użytkowaniem, bowiem powinien też budzić obowiązek utrzymania go w prawidłowy sposób.

Nie bez powodu istnieje powiedzenie „jak dbasz – tak masz”. Oczywistym faktem, jest że świeżo zakupiony sprzęt będzie działał nienagannie jednak w miarę upływu czasu sprzęt będzie tracił na wartości – stawał się mniej wydajny.  Z tego powodu warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi nie tylko do uporządkowania jego wnętrza, czyszcząc go ze zbędnych programów czy zainstalowania mu odpowiedniego antywirusa, który będzie chronił pliki umieszczone na jego dysku, mówiąc o uwadze należy mieć również na względzie jego czyszczenie zewnętrzne.

Ku zdziwieniu wielu osób bowiem niestety istnieją również tacy użytkownicy komputerów, którzy nie mają wiedzy, że komputer wymaga systematycznego czyszczenia w wyniku czego dochodzi do awarii komputera ze względu chociażby na przegrzany procesor, na który przekłada się również osadzony kurz na jego elementach. Nawet jeśli jakimś cudem uchronimy się przed awarią sprzętu to z czasem brak jego czyszczenia z pewnością wpłynie na jakość pracy a nade wszystko na  jego głośną pracę, za którą z pewnością nikt nie przepada. Niemniej jednak takie zjawiska niestety  mają miejsce z powodu brudnych, nieczyszczonych wentylatorów, jakie są wbudowane w budowie komputera czy laptopa, które wymagają regularnego wyczyszczenia aby mogły wzorowo i cicho pracować.

Nasuwa  się zatem pytanie, czym należy czyścić komputer? – bowiem nieumiejętne wykonywanie tych czynności również może zniszczyć sprzęt bądź doprowadzić do jego zepsucia. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, warto jest zaczerpnąć ją u źródła chociażby u sprzedawcy podczas kupowania komputera, doradzić się znajomego informatyka czy też poczytać o tym w sieci. Dbanie o komputer nie należy do trudnych czynności pod warunkiem, że mamy do tego odpowiednie materiały oraz przede wszystkim niezbędną wiedzę. Czyszczenie oraz porządki najczęściej kojarzą się ze ściereczkami oraz przecieraniem zakurzonych elementów, w przypadku komputera wygląda to bardzo podobnie nie mniej jednak warto wiedzieć, że nie każda ściereczka jest przeznaczona w tym celu. Czyszczenie komputera wymaga specjalnych ściereczek tak zwanych niepylących, najlepiej mogą być one wykonane z mikrofibry, które po przetarciu części wchodzących w skład komputera nie pozostawią po sobie żadnych paproszków. Dzięki temu usuniemy osadzony kurz na podzespołach komputera nie pozostawiając niechcianych tam „towarzyszy” które mogły być niekorzystnie wpłynąć na pracę komputera.

Jednym z najbardziej zakurzonych elementów w budowie komputera jest najczęściej wentylator, który ma za zadanie chłodzić procesor, jednak bez ludzkiej ingerencji ani on nie będzie mógł wykonywać skutecznie swojej pracy ani też my nie będziemy mogli cieszyć się długą i prawidłową pracą komputera. Jeśli chodzi o sam proces jego czyszczenia oraz innych drobnych elementów znajdujących się we wnętrzu komputera niezbędne do tego będzie zaopatrzenie się w sprężone powietrze, którego użycie spowoduje wydmuch zawartych zanieczyszczeń z wnętrza wentylatora, które idealnie wyczyści zakurzone wiatraczki. Oprócz tego warto zainwestować w pędzelek przeznaczony do tego rodzaju zadań, dzięki któremu będziemy mogli wyczyścić nawet  najwęższe zakamarki, które najczęściej są skupiskiem kurzu.

użytkownik

Posiadając już wiedzę dotyczącą potrzebnych przedmiotów do sprzątania komputera, warto też zagłębić się w kwestie: Od czego zacząć sprzątanie ? Jak się do niego zabrać?

Wydawało by się, że to banalna sprawa jednak wiele osób ma z tym problem bowiem od zakupu komputera jeszcze tego nie robiła.  Priorytetową sprawą podczas czyszczenia komputera będzie wykonywanie tej czynności na świeżym powietrzu chociażby na balkonie czy w ogrodzie, wbrew pozorom w naszych komputerach znajduje się mnóstwo kurzu z pewnością nie chcemy aby czyszcząc komputer osadziły się one we wnętrzach naszego domu czy mieszkania. Zaleca się aby czyszczenie komputera rozpocząć od jego obudowy bowiem pominięcie tego elementu spowoduje, że po wyczyszczeniu pozostałych elementów oraz  skręceniu komputera kurz osiądzie z powrotem na jego wnętrzu. W dalszej kolejności warto zająć się kartą graficzną, radiatorem procesora, do których idealnym zastosowaniem będzie sprężone powietrze, z kolei płytę główną, dysk twardy można przetrzeć wcześniej wspomnianą szmatką. Na koniec wszystkie malutkie elementy oraz ponownie obudowę komputera można popsikać jeszcze raz sprężonym powietrzem, po którym warto odczekać kilka minut zanim złożymy komputer w całość oraz go uruchomimy, aby osadzone powietrze w postaci tzw. szronu zdążyło odparować.

Jeżeli nie masz odpowiedniego sprzętu lub umiejętności do przeprowadzenia wspomnianych czynności, możesz skorzystać z usług serwisu komputerów i laptopów z Częstochowy – Optima MD, a Twój sprzęt będzie profesjonalnie wyczyszczony i przygotowany do pracy.

Pamiętaj! Kupując  nowy komputer bądź laptop mamy co do niego wielkie nadzieje i oczekiwania, że posłuży nam kilkanaście lat swoją pracą ułatwiając nam życie. Zwykle też sam producent daje nam taką gwarancję jednak jeżeli sam użytkownik nie zadba w odpowiedni sposób o swój sprzęt to niech nie będzie zdziwiony, gdy komputer ulegnie zepsuciu bądź awarii. Czyszczenie komputera to podstawowy obowiązek każdego użytkownika, który chce cieszyć się  jego długą pracą przez wiele lat.