Co musisz wiedzieć o aplikacjach do smartfona

Aplikacje na smartfonie

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Smartfon stał się bardzo popularnym urządzeniem, jest on z nami o każdej porze dnia i nocy. Instalujemy na nim wiele aplikacji, musimy jednak pamiętać o kilku newralgicznych elementach.

Nie instaluj aplikacji z niepewnych źródeł

Smartfon domyślnie ma zaznaczoną funkcję, aby nie instalować oprogramowania z nieznanych źródeł, jednakże użytkownicy często wyłączają tę walidację lub jest ona modyfikowana przez zewnętrzne oprogramowanie do obsługi procesu instalacji/deinstalacji apek. Jeśli chcesz, aby Twój smartfon był bezpieczniejszy, nie wyłączaj tej opcji, jak również nie pobieraj i nie próbuj instalować na własną rękę aplikacji zewnętrznych – czyli z pominięciem sklepu  Google Play.

Aplikacje na smartfona mogą śledzić użytkownika

Jeszcze przed zainstalowaniem danej aplikacji, sprawdź ją, czy nie jest podejrzewana o stosowanie agresywnych technik zbierania danych o użytkowniku smartfona. Tego typu dane mogą być później wykorzystywane do różnego typu celów, nie zawsze związanych z marketingiem. Uważaj co instalujesz i zawsze upewnij się, że dana aplikacja jest bezpieczna.

smartfonowe aplikacje
Widok aplikacji zainstalowanych na smartfonie

Uważaj jakie uprawnienia dajesz aplikacji

Podczas instalacji aplikacja zwykle prosi o zaakceptowanie dostępów do określonych czujników, aplikacji, plików, dysku lub nawet do całości smartfona. Jeśli dana aplikacja prosi o Twoim zdaniem zbyt dużą ilość uprawnień, które w zasadzie nie są jej do niczego potrzebne, zastanów się kilka razy, zanim tapniesz „Zezwól”. Warto abyś każdej instalowanej aplikacji przyjrzał się dokładniej – tylko wtedy uchronisz się przed wpadką.

Reklamy w aplikacjach

Autor oprogramowania musi z czegoś żyć, więc w wielu przypadkach spotkasz się w aplikacjach z reklamami. Po zainstalowaniu lub przed jeśli masz możliwość, sprawdź w ustawieniach aplikacji, czy można tego typu reklamy wyłączyć lub ograniczyć. Niektórzy autorzy zezwalają na ich wyłączenie, nie wymuszając na użytkownikach konieczności ich każdorazowego oglądania. Zwracaj również uwagę na intensywność pojawiania się reklam oraz na ich umiejscowienie, jeśli są agresywne, jest to powód do zmiany aplikacji na inną.