Telekomunikacja
Czy można podłączyć pendrive do smartfona

Czy można podłączyć pendrive do smartfona

Kilka dni temu jeden z użytkowników na Facebooku zadał ciekawe pytanie, mianowicie czy można podłączyć zwykły pendrive na USB do smartfona. Odpowiedzi był różne, nie da się, jest to niemożliwe, padały również informacje, które jednak umożliwiały podpięcie pendrive do smartfona, ale pod pewnymi warunkami.

Z punktu widzenia technologicznego, podpięcie pendrive do smartfona jest jak najbardziej możliwe. Na rynku akcesoriów do telefonów znajdziemy szereg elementów, które to umożliwiają. Jednym z tych elementów jest specjalna przejściówka, która z jednej strony posiada złącze micro USB lub inne, pasujące do danego modelu smartfona, z drugiej strony posiada zwykłe łącze USB, do którego można podpiąć urządzenie masowe typu pendrive, a czasem nawet zewnętrzny mini dysk SSD na USB.

Kabel kablowi nierówny

W sieci znajdziemy różnego typu przejściówki, niestety nie wszystkie są w stanie poprawnie obsłużyć urządzenie podłączone do smartfonów. O czym musisz pamiętać kupując tego typu kabel do podłączenia pendrive do smartfona?

widok smartfona na biurku

Podstawą, o której musisz pamiętać jest wsparcie dla technologii USB OTG (On The Go), kabel musi być w pełni przystosowany i spełniać wszystkie normy jakościowe. Kable tego typu z reguły są również ekranowane, te lepszej jakości podwójnie-ekranowane. Po czym poznać, że kabel jest ekranowany? Niestety w wielu przypadkach producenci nie ujawniają „co siedzi pod maską”, ale w części przypadków – tam gdzie materiał otaczający przewód jest przeźroczysty, zauważysz jego nietypową formę i dodatkowe zwoje drobnych drucików. To właśnie jest „ekran”, który ma na celu wyeliminować zewnętrzne zakłócenia, które mogą negatywnie wpływać na transmisję danych. Mimo, że samo oprogramowanie smartfona posiada algorytmy korekcji błędów, to jednak zastosowanie niskiej jakości kabla może sprawić, że podłączone urządzenie może w ogóle nie zostać wykryte przez smartfon. Oczywiście nie rozcinaj kabla i nie sprawdzaj czy ma „ekran” 🙂 przed zakupem po prostu zapytaj sprzedawcę, powinien udzielić wsparcia.

A co z oprogramowaniem smartfona?

Czy oprogramowanie smartfona też musi być kompatybilne z technologią USB OTG? Oczywiście że tak! Zarówno typ kabla, jak również wsparcie ze strony oprogramowania urządzenia muszą ze sobą rozmawiać „na tych samych falach”. Jeżeli zabraknie któregokolwiek z elementów, urządzenie jak już wspomniałem, może w ogóle nie zostać wykryte. Czy dany smartfon wspiera funkcję USB OTG dowiesz się z jego instrukcji obsługi bądź ze stron producentów. Czasem również producentów kabli OTG, które wymieniają listę urządzeń, które są w pełni kompatybilne z danym kablem.

A co zrobić, gdy smartfon nie wspiera OTG?

Wyobraź sobie sytuację, jesteś w terenie, zrobiłeś zdjęcia, nagrałeś filmy przy pomocy telefonu, nagle komunikat – brak wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej. Twój telefon oczywiście nie obsługuje kart SD. Nie masz też możliwości podpięcia pendrive lub Twój smartfon po prostu nie obsługuje tej technologii. Co robić?

Po pierwsze, nie panikuj, z każdej sytuacji jest wyjście. Po drugie, jeśli masz dostęp do Google Play możesz zainstalować aplikację do obsługi Google Dysku. Korzystając z dysku online możesz spróbować zwolnić zasoby, przenosząc część zdjęć i filmów na wirtualny dysk. Warunek? Musisz posiadać stabilne łącze internetowe. Pamiętaj jednak, że będąc za granicą w roamingu, koszt za 1 GB transferu danych może być kosmiczny, szczególnie w egzotycznych krajach. Weź to pod uwagę decydując się na ten krok.

Inną opcją jest… transfer danych do innego urządzenia np. laptopa, jeśli masz go przy sobie. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj opcja transferu plików przy użyciu bluetooth lub NFC. Dla przykłady, w telefonach marki Huawei dostępna jest funkcja Huawei Share, jeżeli posiadasz laptopa Huawei, to sprawa jest bardzo prosta. Bez problemu przy wykorzystaniu transmisji bezprzewodowej, połączysz laptopa z telefonem i przetransferujesz dane na dysk laptopa. Co gdy nie masz sprzętu Huawei? Zrobisz to w klasyczny sposób, w systemie Windows bez trudu można sparować urządzenia bluetooth lub zrobić udostępnianie danych z telefonu po WiFi, więc na innych urządzeniach, od innych producentów również bez trudu przeprowadzisz transfer danych.

Masz swoje sposoby na transfer danych bez udziału kabla? Podziel się nim w komentarzu. Dzięki!

1 thought on “Czy można podłączyć pendrive do smartfona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *