Oprogramowanie
Jak rozliczyć pit 36 za 2018 rok?

Jak rozliczyć pit 36 za 2018 rok?

Pierwsze miesiące nowego roku nierozerwalnie kojarzą nam się z obowiązkiem wypełniania deklaracji podatkowych. Do wyboru mamy ich całkiem sporo, ale wśród tych najczęściej wykorzystywanych znajduje się zdecydowanie formularz PIT-36. Nie każdy jest do końca pewien czy to właśnie dokładnie ta deklaracja jest tą właściwą oraz czy nie wymaga ona od nas dostarczenia jakichkolwiek dodatkowych załączników. W związku z tym, w tym artykule pochylamy się właśnie nad tym konkretnym dokumentem, przybliżając jego specyfikę.

PIT-36 – kto wypełnia tą deklarację?

Dla kogo tak właściwie przeznaczona jest deklaracja PIT-36? Otóż formularz ten powinni wypełnić ci podatnicy, którzy w roku podatkowym 2018 prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT-36 trzeba także wypełnić jeśli nasza działalność mieści się w ramach działów specjalnej produkcji rolnej, które są opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Przychody wskazywane właśnie w tym formularzu podatkowym, mogą także pochodzić z najmu oraz dzierżawy.

Deklaracje podatkowe PIT-36 za rok podatkowy 2018, możemy składać do 30 kwietnia 2019 roku.

PIT-36 – na jakie ulgi możemy liczyć?

Co bardzo ważne, PIT-36 umożliwia wypełniającemu go podatnikowi, rozliczenie przychodów, które są rozliczane przy zastosowaniu skali podatkowej. Chodzi tutaj chociażby o przychód z pracy na umowę o dzieło i zlecenie, czy pracę na etacie. Możemy w ten sposób rozliczać się także wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Oczywiście w ramach rozliczania się poprzez formularz PIT-36 możemy także liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych, warto wymienić:

  • ulgę z tytułu krwiodawstwa,
  • ulgę rehabilitacyjną,
  • ulgę na Internet,
  • ulgę prorodzinną.
kreator pit
Kreator pit w programie do rozliczania Pitów

PIT-36 – jak się najszybciej rozliczyć?

Istnieje kilka sposobów na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Jak to jednak zrobić szybko i sprawnie? Tradycyjne metody, czyli wypełnianie wydrukowanych formularzy i dostarczenie ich do urzędu osobiście lub za pośrednictwem poczty, może być dość czasochłonne. Jeśli jednak nie przeszkadza nam to, iż taki proces potrwa nieco dłużej, możemy się na niego zdecydować.

formularz pit 36
Deklaracja podatkowa PIT 36 w aktywnym oprogramowaniu do rozliczania pitów

Innym, znacznie szybszym sposobem na wypełnienie i wysłanie deklaracji podatkowej, jest skorzystanie ze specjalnego programu, dzięki któremu wszystko załatwimy drogą elektroniczną. Świetnym przykładem takiego programu jest Pit Format https://www.pit-format.pl/darmowy-program-pit, który jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu poradzi sobie z nim dosłownie każdy podatnik. Program można pobrać z powyższej oficjalnej strony producenta.

Tego rodzaju narzędzia są wyposażone we wszystkie formularze deklaracji, a także potrzebne nam załączniki. Dzięki specjalnemu kreatorowi w Pit Format możemy być poprowadzeni przez cały proces wypełniania dokumentu krok po kroku. I co chyba najważniejszy, bezpośrednio po zakończeniu uzupełniania deklaracji, możemy ją przesłać drogą elektroniczną do urzędu. I trzeba przyznać, że jest to niezwykle przydatna opcja, która oszczędza nam mnóstwo czasu.

1 thought on “Jak rozliczyć pit 36 za 2018 rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *